singerari vaginale dupa perioada de menstruoatie

Ciclul menstrual

Postata de [email protected] cu 11 ani in urma.

ma numesc MARIA si am 20 de ani in urma cu 1 an jumate am nascut o fetita prin cezareana de atunci medicul mia recomandat contraceptive IAZMIN .am luoat un an si pe urma leam intrerupt acum iau din nou de o luna dar de cind iau mia venit menstruoatia si am singerari vaginale si dupa ciclul menstruoal as dori un sfat cum pot sa opresc singerarea,finca saptamina viiitoare merg pe litoralul grecesc si e cam incomod asa? VA MULTUMESC ANTICIPAT

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Daca observi sangerari vaginale in afara perioadei menstruale, este important sa consulti un medic specialist, deoarece acest lucru poate indica o problema de sanatate mult mai serioasa, cum ar fi afectiuni ale uterului sau ale colului uterin. Cu toate acestea, daca ai inceput recent sa iei anticonceptionale, este posibil ca organismul tau sa se adapteze inca la schimbarile hormonale cauzate de acest lucru, ceea ce poate duce la sangerari neregulate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/anticonceptionalele-risc-vs-beneficii_19063