Sindromul ovarului polichistic?

Ciclul menstrual

Postata de lale28 cu 11 ani in urma.

De mica am avut probleme cu menstruatia,dar mereu ma loveam de raspunsul ca odata cu inceperea vietii sexuale se rezolva totul.Uite ca nu a fost asa.Ultimul ciclu menstrual l-am avut in luna septembrie,sex fac numai protejat,Acum 4-5 zile am facut un test de sarcina care a iesit negativ.Citind pe net,am dat de simptomele ovarului polichistic,adica lipsa menstruatiei,obezitate,cresterea in exces a parului,probleme ale tenului.Le indeplinesc pe toate.Mama mea nu este in tara,dar m-a sfatuit sa merg cat mai repede la doctor sa fac o ecografie.Este ok sa incep cu o ecografie pentru depistarea problemelor?Ce pot face sa imi vina menstruatia?

Raspunsuri (3)

Ulala8

acum 11 ani

Du-te şi la un endocrinolog.Poate ai probleme şi cu glanda tiroidă.La fel sunt şi eu ca tine.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul ginecolog care va poate recomanda ecografia transvaginala. De asemenea, puteti consulta si medicul endocrinolog pentru determinari hormonale.

Roxana

acum 11 ani

Posibil sa fie o dereglare hormonala. Daca vrei sa ti se regleze organismul, ai nevoie de un remediu natural, care te poate ajuta atat in reglarea menstruatiei cat si in ameliorarea durerilor. La mine a functionat in ambele sensuri, inclusiv mi-a crescut rezistenta la infectii urinare. Daca doresti mai multe informatii, scrie-mi un e-mail: [email protected]