Sfaturi pentru a ramane insarcinata ?

Ciclul menstrual

Postata de Simona E cu 2 luni in urma.

Buna ziua am avut ciclu menstrual pe data de 28 ianuarie si sa terminat pe 2 februarie care sunt zilele de ovulatie pentru a ramane insarcinata pe ce date trebuie sa am raport sexual neprotejat pentru a ramane insarcinata imi puteti trimite rasp pe adresa De email epuresimonaalina@gmail va multumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Daca ciclul menstrual este regulat si dureaza 28 de zile, ovulatia poate avea loc intre a 14-a si a 16-a zi a ciclului. Deci in cazul dumneavoastra, aceasta poate avea loc aproximativ intre 10 si 12 februarie. Este important sa stii ca ovulul poate supravietui cel mult 24 de ore dupa eliberare, insa sperma poate supravietui in uter pana la 5 zile, deci se recomanda sa aveti raporturi sexuale neprotejate cu 5 zile inainte de ovulatie si in ziua ovulatiei.

Pe langa acest lucru, mentinerea unui stil de viata sanatos poate ajuta. Alimentatia echilibrata, renuntarea la fumat, evitarea alcoolului, a stresului si a oboselei, exercitarea unui sport, mentinerea unei greutati normale si dormitul suficient pot avea un impact pozitiv asupra fertilitatii.

In cazul in care, dupa cateva luni de incercari, nu ramaneti insarcinata, este indicat sa discutati cu un medic ginecolog pentru investigatii suplimentare.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/calcul-perioada-fertila_10392
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/secretele-calendarului-care-sunt-semnele-ovulatiei-si-cum-putem-prezice-_18808
sfatulmedicului.ro/Reproducerea-umana-asistata/cresterea-fertilitatii-metode-pentru-a-ramane-mai-usor-insarcinata_5281
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cresterea-sanselor-de-a-ramane-insarcinate_11115

Simona E

acum 2 luni

Sa inteleg ca nu pot avea raport sexual pana pe 10 12 februarie doar pe 10 11 si 12 februarie pot avea sex neprotejat astept sa imi raspundeti va multumesc frumos pentru intelegere