Sex protejat ?

Ciclul menstrual

Postata de Mimi cu 11 luni in urma.

Am făcut-o cu partenerul meu pentru prima data, in prima seara am făcut-o o singura data(protejati), iar a 2a am făcut-o de doua ori, a terminat, s-a șters cu un șervețel umed si am făcut-o iar(tot protejat) iar a2a zi l-am excitat si si-a dat drumul pe un șervețel iar dupa câteva minute si-a băgat degetele la mine in..sunt sante sa rămân? Ultima data mi-a venit menstruația pe 27 si trebuia sa imi vina pe 26 dar imi întârzie (am făcut-o pt prima data pe 26). Va rog ajutor!

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Daca ati utilizat corect prezervativul si ati avut grija sa va protejati in timpul actului sexual, riscul de a ramane insarcinata este redus. Cu toate acestea, niciun mijloc de contraceptie nu ofera o protectie de 100% impotriva sarcinii.

Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de o varietate de factori, inclusiv stresul, schimbarile hormonale, tulburarile de somn, fluctuatiile normale ale ciclului menstrual si altele.

Daca sunteti ingrijorata in legatura cu posibilitatea unei sarcini, cel mai bine este sa faceti un test de sarcina pentru a obtine un rezultat sigur si clar. Testele de sarcina pot fi realizate acasa si sunt disponibile in farmacii fara prescriptie medicala.

Pentru alte recomandari adecvate, va puteti programa la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859

Va recomandam sa alegeti responsabil cea mai potrivita metoda de contraceptie pentru dumneavoastra!