Se poate să mi întârzie menstruatia de la sotret?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11708967551 cu 2 luni in urma.

Urmez un tratament cu sotret, iar în prima lună mi a întârziat menstruația doar 3 zile, dar acuma îmi întârzie de mai mult de 3, afectează sotret ul intr un fel?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil ca tratamentul cu Sotret sa influenteze ciclul menstrual si sa cauzeze intarzieri. Acest medicament actioneaza asupra glandelor sebacee si poate determina schimbari hormonale, ceea ce poate duce la dereglarea ciclului.

Totusi, este recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra daca observati astfel de schimbari, pentru a exclude alte posibile cauze ale acestor intarzieri.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ce-este-amenoreea-primara-si-cea-secundarai_17043
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504

Va dorim multa sanatate!