Se poate să am ciclu de 2 ori pe lună ( diferența 15 zile) după naștere cezariană, fără alaptare?

Ciclul menstrual

Postata de Maria cu 3 luni in urma.

Am născut în septembrie prin cezariană, fără să alăptez. În noiembrie a venit prima menstruatie, decembrie a doua la dif de 2 zile ca data fata de prima.In ianuarie pe data de 5 a venit normal iar in data de 21 din nou. Este normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este posibil sa ai ciclu de 2 ori pe luna, insa nu este neaparat normal. Dupa nastere, corpul tau poate necesita timp sa se reajusteze la ciclul menstrual obisnuit. Diferentele pot fi influentate de mai multi factori, inclusiv stresul, modificarea greutatii sau afectiuni medicale. Desi este normala o anumita variabilitate a perioadelor menstruale, daca observi ca ai menstruatie de 2 ori pe luna pentru mai multe luni la rand sau daca sangerarea este intensa, este bine sa discuti cu medicul.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504