Sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de Lorena cu un an in urma.

Buna. Am fost pe pastile anticoncepționale timp de 6 ani, le-am întrerupt o lună (ianuarie) și am făcut sex neprotejat, imediat după am folosit pastila de a doua zi (deșii posibil sa fii fost după terminarea ovulației). La 3 săptămâni mi-a venit menstruația, și am luat din nou pastilele pentru luna februarie. In luna martie nu am mai reușit să găsesc anticoncepționale nicăieri și nu le-am mai luat. Ciclul mi-a întărziat acum 3 zile. Țin să menționez că nu am mai avut contact sexual de când am luat pastila de a doua zi.
Sunt șanse să fiu însărcinată sau din cauza pastilelor îmi poate întârzia?

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Utilizarea de anticonceptionale sau intreruperea lor poate afecta ciclul menstrual si poate cauza intarzieri. La fel, pastila de a doua zi.Este posibil ca intarzierea ciclului dumneavoastra sa fie cauzata de acesti factori.

Cat priveste suspiciunea unei sarcini, puteti face un test rapid care sa infirme sau sa confirme o posibila sarcina.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Mai multe informatii pe aceasta tema, gasiti in urmatoarele articole:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/anticonceptionalele-risc-vs-beneficii_19063
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091