sarcina

Ciclul menstrual

Postata de marilenanicoleta cu 10 ani in urma.

Buna ziua , as dori sa va intreb daca am facut sex cu sotul meu acum 2 zile si astazi mi-a venit ciclul inseamna ca nu sunt insarcinata ? Tin sa mentionez ca nu neam protejat si a ejaculat in mine dar am vazut multe raspunsuri ca trebuie sa astept 2 saptamani ca sa pot face un test de sarcina.

Raspunsuri (2)

Student anul vi MG

acum 10 ani

Sansele dumneavoastra de a fi insarcinata sunt mici, intrucat contactul sexual nu a avut loc in perioada ovulatiei (asta presupunand ca aveti un ciclu regulat). Una din metodele contraceptive este metoda calendarului ce presupune evitarea contactului sexual in zilele 11-17 calculand din prima zi a menstruatiei, aceasta fiind perioada in care puteti ramane insarcinata. Ovulatia are loc in ziua 14a la un ciclu normal de 28 de zile.

Intr adevar, majoritatea testelor de sarcina devin eficiente abia dupa 2 saptamani

marilenanicoleta

acum 10 ani

Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra