sarcina

Ciclul menstrual

Postata de ramonikascumpa cu 11 ani in urma.

daca am ciclul menstrual in data de 7 Ianuarie 2013 si ma tine cam 7 zile cand este indicat sa fac sex neprotejat ca sa raman insarcinata?Va rog raspuns urgent!va multumesc

Raspunsuri (2)

ramonikascumpa

acum 11 ani

daca am ciclul menstrual in data de 7 Ianuarie 2013 si ma tine cam 7 zile cand este indicat sa fac sex neprotejat ca sa raman insarcinata?Va rog raspuns urgent!va multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca ciclul este regulat, perioada fertila se situeaza undeva la mijlocul ciclului menstrual ( zilele 12-14); dupa un calcul matemantic, intre 19-21 ian ar fi perioada fertila. Pentru cresterea sanselor de fetilizare este bine sa aveti contact sexual la 2 zile ( cu cateva zile inainte si dupa acea perioada fertila).