sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de ramira cu 12 ani in urma.

buna ziua...am facut 2 teste de sarcina dar au iesit negative...ma dor sanii foarte tare,luna trecuta pe 13 am avut un contact sexual neprotejat dar nu a ejaculat in vagin iar a 2a zi mia venit menstruatia care a tinut doar 1 zi iar a 2a cateva picaturi de culoare maronie si rozalie.menstruatia ma tinea 4 zile.dar nu inteleg ce sa intamplat si de ce ma dor sanii ara rau....lamuritima si pe mine ca sa pot intelege va rog frumos

Raspunsuri (5)

snickeritza

acum 12 ani

iei anticonceptionale?daca da,de cat timp?asta ar putea fi o cauza pt durerile de sani.a doua zi cand ti-a venit menstruatia,trebuia sa-ti vina in perioada respectiva sau nu ti-a venit mai devreme?daca ti-a venit cand trebuia nu prea ai cum sa fii insarcinata.../daca ai facut dragoste mai...salbatic,poate ti-a facut partenerul o rana inauntru.ia in calcul posibilitatea sa fi capatat vre-o infectie ceva.../mai repeta testul peste o sapt...si chiar daca iti vine menstruatia dar durerile persista incearca sa ajungi la ginecolog..poate ai si vre-o dereglare.pot fi mai multe cauze.

ramira

acum 12 ani

nu am luat anticonceptionale niciodata.da menstruatia trebuia sa imi vina in perioada respectiva.dar nu inteleg de ce ma tinut asa putin trebuia sa ma tina 4 zile ...asta ma bagat la ideii am facut testul de 2 ori ...primul akm 4 zile si al 2 lea lam facut akum 1 ora

ramira

acum 12 ani

nu am luat anticonceptionale niciodata.da menstruatia trebuia sa imi vina in perioada respectiva.dar nu inteleg de ce ma tinut asa putin trebuia sa ma tina 4 zile ...asta ma bagat la ideii am facut testul de 2 ori ...primul akm 4 zile si al 2 lea lam facut akum 1 ora

snickeritza

acum 12 ani

poate ai racit jos si de asta ti-a venit asa putin..?sau ti-a dat vre-o boala../sau in urma contractiilor din timpul actului sexual menstruatia s-a eliminat mai repede.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

mastodinia (durerea de san) poate apare intr-un sindrom premenstrual (inaintea mesntruatiei) si se caracterizeaza printr-o tensiune mamara, fara formatiuni resimtite la autoexaminarea sanilor. se poate depista daca este vorba de o fibroza chistica mamara sau de alte formatiuni tumorale printr-o ecografie mamara sau mamografie. o tulburare a duratei ciclului menstrual poate fi determinata de inflamatii la nivelul organelor genitale, boala inflamatorie pelvina,de tulburari ale echilibrului hormonal (exces de estrogeni). ar fi bine sa apelati la consultul medicului ginecolog, pentru efectuarea frotiului cito-vaginal, test babes papanicolau si pentru indicarea tratamentului corespunzator.