sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de andreutza_com cu 12 ani in urma.

buna ziua,se poate ramane insarcinata?dupa ciclul menstrual..dupa cateva zile?daca a lasat inauntru spermatozoizii?va multumesc

Raspunsuri (2)

laura

acum 12 ani

Perioda fertila,incepe in a 10 a zi,calculand din prima zi a ciclului mesntrual si se termina inainte de 10 zile sa vina urmatoarea menstra..dar mai sunt si cazuri exceptionale cand poate fi mai devreme sau mai tarziu de perioada asta..depinde de fiecare si daca ai ciclul neregulat..ca sa fi sigura ca nu este sarcina,fa un test de sarcina la 7 zile de intarziere a menstrei..

Iuli

acum 12 ani

Da, se poate. Perioada fertila incepe in ziua 10 iar spermatozoizii traiesc si cateva zile in interior. Daca nu e tarziu, ia pastila de a doua zi si FOLOSESTE PREZERVATIV!