sarcina sau nu

Ciclul menstrual

Postata de anka0405 cu 13 ani in urma.

buna ziua! ma numesc anca, am 23 de ani, as vrea sa va intreb daca este posibil sa fiu insarcinta in 3 luni iar testele de sarcina sa iasa negative (7-8 pana acum, ultimul acum 1 zi) iar menstruatia mi-a venit de 2 ori pana acum, insa ceea ca ma nelinisteste este faptul ca acum mi-a intarziat mai mult de o saptamana si am usoare dureri in partea stanga jos. Dupa contactul sexual de acum 3 luni am luat si pilula pentru a doua zi, conform instructiunilor, iar contacte sexuale de atunci nu am mai avut. Astept cu nerabdare raspunsurile voastre pentru ca is foatre stresata pe problema asta, mai ales ca am vazut ca poate exista menstruatie peste sarcina si teste fals negative. Va multumesc!

Raspunsuri (13)

raluca

acum 13 ani

Pe ce data ai avut ultima menstruatie?

anka0405

acum 13 ani

pe 13 aprilie

ionica

acum 13 ani

Ca sa fii mai sigura ca nu esti insarcinata poti incerca sa-ti faci un test de sange si vei afla raspunsul mult asteptat. Din cate stiu, acest test este 100% sigur il poti face la orice policlinica si nu este scump vreo 50 ron.

Menekse.

acum 13 ani

e f putin probabil sa fii insarcinata, cu ultima menstruatie pe 13 aprilie si atatea teste negative. Intarzierea e cel mai probabil data de pilula de a 2a zi. Daca citesti prospectul o sa vezi ca da dereglari de menstruatie. Sincer ma indoiesc ca poti fi insarcinata. O sarcina iese la test dupa cel putin 7 zile, ori in cazul tau au trecut 3 luni, e greu de crezut ca 8 teste sa fie negative iar tu sa fii insarcinata. Durerea e data fie de o anexita, fie urmeaza sa-ti vina ciclul zilele acestea si se pregateste organismul. De obicei dupa intarzieri, durerile sunt mai puternice. In plus, sa stii ca si stresul da dereglari .....

anka0405

acum 13 ani

ionica, rezultatul la testul de sange se da un acceasi zi? sper sa fie doar intarziere, alte simptome nu am, doar ca pana acum era regulata menstruatia si asta ma sperie, chiar si dupa postinor in lunile anterioare a venit la timp (cu maxim 2-3 zile intarziere). Va multumesc de raspunsuri! Multa sanatate!

ionica

acum 13 ani

Rezultatul testului ti-l va da medicul in aceeasi zi. Bafta multa!

anka0405

acum 13 ani

multumesc, sper sa fie bine

IonVasile

acum 13 ani

Eu inteleg asa: ca ultimul contact sexual l-ai avut in urma cu 3 luni, de atunci ai avut menstruatie, ultima fiind pe data de 13 aprilie, iar testele de sarcina sunt negative. Si ca ai folosit si pilula de a doua zi. De pe 13 aprilie pana in prezent nu ai mai avut contact sexual. Parerea mea este ca pilula de a doua zi a declansat o tulburare hormonala care e normal sa te afecteze pe parcursul a catorva luni. Menstruatia din ultimele luni, a fost normala (cantitativa, durata, ca si culoare si consistenta)?

anka0405

acum 13 ani

menstruatia din ultimele 2 luni a fost normala, doar ca au fost cu o intarziere de 2-3 zile. Nu stiu ce sa mai cred...ma gandesc la o tulburare hormonala dar ma asteptam sa fie in primele luni. Si pot sa zic ca durerile de care ziceam sunt asemenea celor premenstruale doar ca nu mi-a mai venit...multumesc IonVasile!

anka0405

acum 13 ani

nu isi mai da nimeni cu parerea?is foarte stresata, mi-am facut programare la medic pentru sambata dar pana atunci stau ca pe ace...poate a mai fost cineva in situatia asta..

Iuli

acum 13 ani

Teste false negative poate dupa 2 saptamani, in nici un caz dupa 3 luni!! Si stii ca sarcina provoaca si alte modificari, nu? Sani umflati, sensibili si cu mameloane mai inchise la culoare, modificari ale poftei de mancare (posibil), eventual greturi etc. Tu pentru 2-3 zile intarziere (sunt femei care au saptamani intregi si nu se streseaza), doua cicluri si 100 de teste inca mai crezi ca esti gravida! Stai linistita!!!!!!!!!!

Maria

acum 8 ani

Buna ziua,in mai am avut o incercare ,cu prietenul meu dar nu in totalitate..de atunci am avut ciclul de 3 ori ,fara intarziere ....am facut in acest interval 10 teste de sarcina negative ...simptome nu dar totusi stau cu grija,ca as putea fi insarcinata ,.

Violetta

acum 7 ani

salutare,eu vreau sa zic ca sarcina in trei luni cu ciclu ,cu teste negative exista,kiar eu am avut o astfel de sarcina cu 4ani in urma,aveam ciclu,dar aveam asa o neliniste,in prima luna lesinasem ,dar nu stiam ka sunt insarcinata,am facut teste nenumarate,negativ aratau,eu slabuta ,imi crestea burta,eram in a 3 luna si teste negative,culmea insa a fost ca si uziul in a 3 luna negativ,peste 2 saptamini am fakut alt uzi in alta aparte,si acolo sa depistat sarcina in 3 luni.Asadar vreau sa spun ca organismul e diferit,si nici pina acum nu stiu care a fost problema,insa alta problema este ca nu mai ramin insarcinata,nustiu ce sa mai fac