sarcina sau alceva?

Ciclul menstrual

Postata de ramira cu 12 ani in urma.

luna trecuta pe 13 am avut un contact sexual neprotejat dar nu a ejaculat in mine tin sa mentionez ca nu mai avusesem un contact sexual timp de 3 luni.in ziua urmatoare mia venit menstruatia care a durat 1 zi iar in a 2 a a curs foarte putin cateva picaturi.de fel menstruatia ma tinea cam 4 zile.akm 3 zile miam facut un test de sarcina care a iesit negativ.problema este ca am dureri mari de sanii de o saptamana si ameteli.dureri de sani aveam si inainte sa imi vina menstruatia dar akm ma dor mai rau.eu mai am si o secretie vagina alba branzita si urat mirositoare dar nu cred ca asta a cauzat scurtarea menstruatiei.in ziua in care mia venit menstra a curs normal iar a 2 a zi curgea foarte putin ceva de culoare rozalie si apoi maronie.in vagin se simte ceva pe partea stanga pe la sfarsit ceva rotund .Ce este acel ceva rotund?Sunt insarcina sau am altceva?lamuritima si pe mine va rog frumos....eu mai am un baiatel de 1 anisor si 2 luni nascut la 7 luni prin cezariana.va multumesc din suflet

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in primul rand faptul ca nu a ejaculat intravaginal nu reprezinta o metoda contraceptiva. in trecut se folosea aceasta metoda, denumita ''p***atus interruptus'', dar intre timp s-a descoperit ca si preejaculator pot exista spermatozoizi.
despre menstruatie, daca aveti un ciclu regulat si ati avut contact sexual cu o zi inainte de ziua menstruatiei, sansele de a ramane insarcinata sunt mai reduse, dar nu zero.
daca ati utilizat un test de sarcina dupa mai mult de o saptamana de la contactul sexual, l-ati utilizat corect si este negativ, atunci problema principala ar fi acea secretie urat mirositoare. in general orice modificare in consistenta, culoarea si mirosul secretiei reprezinta frecvent o infectie la acel nivel.
de aceea, recomandarea ar fi sa mergeti la un consult ginecologic unde cel mai probabil vi se va prescrie un antibiotic (cu atat mai mult cu cat spuneti ca simtiti o formatiune nou aparuta intravaginala, aceasta neputand fi diagnosticata fara un consult adecvat)

va urez o zi buna