Sarcina nedorita

Ciclul menstrual

Postata de Catalea34 cu 10 ani in urma.

Buna seara, am si eu o problema . La 4 zile dupa terminarea menstruatiei, am facut sex neprotejat cu prietenul meu . Exista posibilitatea ca el sa n-o fi scos-o la timp, si sa fi scapat putin . Mentionez ca am facut 2 teste de sarcina la zile diferite, si ca amandoua au iesit negativ. Dar dupa calculele mele, ar fi trebuit sa imi vina menstruatia ieri, pe data de 10 . Si inca nu a venit . Ar trebui sa imi fac griji ?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ciclul menstrual poate varia, in mod fiziologic, intre 21 si 35 de zile. Exista si alte cauze ce pot duce la intarzierea ciclului menstrual: stresul, tulburarile hormonale, alimentatia, boala inflamatorie pelvina, etc.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog.

Andreea

acum 8 ani

Nu stiu daca mai vede cineva ... Dar eu totusi scriu... Am sterilet din cupru din decembrie 2014. Pana acum nici o problema si ciclu regulat (6-7 zile la fiecare 28 zile) . acum insa, ar fi trebuit sa vina pe 10.07.2015 dar inca nimic... Mi-e frica... Care e probabilitatea sa fiu insarcinata? ...