Sangerari dupa menstruatie?

Ciclul menstrual

Postata de MembruMobileApp1479717964 cu 7 ani in urma.

Am luat anticoncepționale timp de 3 luni la începutul anului, apoi am făcut o pauza și luna asta am început sa le iau din nou. Ciclul menstrual a fost relativ normal (sângerare normala 3 zile, apoi mai închisă la culoare, apoi o zi din nou normala), dar de 3 zile de când menstruația s-a oprit (teoretic !) am sangerari, nu foarte abundente, dar cu o colorație destul de ciudata(intr-o zi se aseamănă cu menstruatia, în celălalte 2 nu). E doar tipicul spotting sau ar trebui sa îmi fac griji?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Spotting (sangerare usoara intre perioade) este un efect secundar frecvent al pilulelor anticonceptionale, in special cand le iei dupa o pauza. De obicei, acest lucru se intampla deoarece corpul se obisnuieste din nou cu hormonii. Cu toate acestea, daca sangerarea continua sau daca devine mai abundenta sau daca observi simptome noi, este mai bine sa consulti un medic pentru a exclude alte posibile cauze. Nu este neobisnuit ca sangerarea sa varieze in ceea ce priveste coloratia si textura. Daca este o schimbare brusca si semnificativa, ar fi bine sa discuti despre acest lucru cu medicul tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618