Sangerare vaginala data de Ecapelle;cat de des trebuie luat Escapelle?

Ciclul menstrual

Postata de bianca popescu cu 11 ani in urma.

Deci e normal sa existe alta sangerare vaginala, la 5-6 zile de la administrarea Escapelle, menstruatia terminandu-se cu 10 zile inainte? Cat ar trebui sa dureze aceasta sangerare, ca sa fie cat de cat in limitele "normalului"? trebuie consultat un medic? si inca o intrebare: cat de des se poate administra Escapelle? exista un interval minim intre pastile? va multumesc mult de tot pentru raspuns!

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Escapelle este un contraceptiv de urgenta a carei administrare "repetata" este bine sa o evitati ( mai bine apelati la o alta forma de contraceptie). De regula, administrarea este urmata de tulburari ale menstruatiei ( sangerari vaginale). Daca aceasta este prelungita ( peste 7 zile) se recomanda sa consultati medicul ginecolog.

Andreea

acum 10 ani

Daca am administrat escapelle de 2 ori in interval de o luna ce risc sa patesc?

Bianca Mihaiescu

acum 10 ani

In principiu nimic. Dar este indicat sa iei pilula contraceptiva de maxim 2 ori pe an! Altfel se produc schimbari hormonale in organism si te poti deregla din punct de vedere metabolic. (Eu de exemplu am luat 1 in martie si una in aprilie,iar efectele lor pe termen indelungat nu sunt tocmai placute. am pus cateva kg pe mine)
Sper ca te-am ajutat! :*

Ada

acum 11 ani

Am si eu o intrebare: daca am aceste sangerari de la Escapelle inseamna ca pot fi insarcinata? mentonez ca simt undisconfort sub burta si am doare spatele. va rog datimi un raspuns concret sunt foarte speriata!?:*

pasarica maricica

acum 10 ani

esti si foarte p***a...iar cartile de gramatica sunt scumpe si rare...:-))))))))))))))

bianca popescu

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns!