sa iau pastila sau nu?

Ciclul menstrual

Postata de anya_birca cu 12 ani in urma.

am avut contact sexual neprotejat insa partenerul nu a ejaculat in mine. tin sa mentionez ca este prima data cind am avut relatii sexuale. nu au trecut inca 24 de ore. dupa contact am observat citeva picaturi de singe ieri spre seara, banuiesc ca e ceva specific penru ca este prima data cind am relatii. as dori sa intreb daca este necesar sau nu sa iau escapelle?
daca da, atunci care ar fi efectele acestuia? cum se modifica ciclul?
va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

exista in farmacii, asa numita ''pilula de a doua zi". aceasta este o metoda contraceptiva de urgenta ce se utilizeaza in primele 72 ore dupa contactul sexual cu risc. indicatiile si contraindicatiile se regasesc in prospectul produsului, cat si posibile efecte secundare administrarii.