Sângerare între menstre?

Ciclul menstrual

Postata de Gabriela cu 2 luni in urma.

De câteva luni am inceput să iau anticoncepționalele logest, prescrise de medic,in prima luna,am avut o sângerare ușoară înaintea venirii menstruației,cu câteva zile.De atunci,mi a venit regulat in fiecare vineri.Luna aceasta in schimb,m am simțit destul de rau si am avut i sângerare ușoară între menstre din nou,dar a durat cam o săptămână..si nu mi a mai venit vineri,mi a venit cu o zi înainte.Credeti ca ar trebui sa le schimb?Sau este normal in primele luni...m am speriat putin pentru că lunile trecute nu mi. S a mai întâmplat,a fost ok ( iau de aproximativ 3-4 luni maxim)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Orice sangerare intre menstre (spotting) sau schimbare de ritm (mai devreme sau mai tarziu), mai ales in primele luni de cand folositi contraceptivele, poate fi considerat normal. Este un semn al corpului dumneavoastra care se obisnuieste cu noii hormoni.
Aceste schimbarile in ciclul menstrual ar trebui sa se normalizeze in 2-3 luni.

Daca observati ca aceste simptome persista sau devin mai grave, va recomandam sa va adresati medicului. Acesta ar putea decide sa va schimbe pilula pana cand gaseste cea mai potrivita optiune pentru dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645
/sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/sangerarile-intre-menstruatii-pot-fi-semnul-unei-afectiuni-severe_19249
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176