relatie sexuala

Ciclul menstrual

Postata de roxy16 cu 13 ani in urma.

as dori sa styu si eu mai pe inteles si mai sigur in ce perioada as putea sa adopt o relatie sexuala cu aprtenerul dar sa fiu sigura ca nu raman insarcinata

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 13 ani

In orice perioada a lunii atat timp cat folosesti o metoda de protectie sigura(prezervativ, anticonceptionale...)

Io

acum 13 ani

mai roxy draga, las-o pe mai tirziu..pina inveti sa citesti o carte macar , despre ce inseamna relatia sexuala ...de regula 7 zile dupa prima zi si 10 inainte de urmatorul sunt relativ sigure...daca ai un ciclu regulat ...dar foarte sigura nu poti fi nici cu prezervativul...se poate sparge...daca ti-e asa frica mai bine lasa-te de sportul asta...

silvia

acum 13 ani

Dupa varsta de 18 ani, cand vei pasi pragul maturitatii, vei putea sa ai relatii sexuale cu partenerul fara sa ramai insarcinata(folosind metode de contraceptie). Pana atunci traieste-ti la foc maxim varsta copilariei. Cea mai buna metoda este abstinenta( abtinerea, autocontrolul, neinceperea act). Citeste, plimba-te prin parc de mana, poarta discutii pe marginea cartilor citite sau a filmelor vazute. Daca-ti incepi viata sexuala la 15 ani, peste 10 ani vei fi deja imbatranita si foarte posibil sa ai 2-3 copii. Gandul tau, in loc sa fie specific unei copile de 15 ani, va fi ca al unei persoane mature: Sunt sau nu sunt insarcinata, vine sau nu luna asta, afla mama sau tata, ma arata sau nu lumea cu degetul.

Iuli

acum 13 ani

Neprotejat: niciodata. Protejat: oricand.
Nu exista sa "adopti" o relatie sexuala, ca nu e un copil sau o parere. Se spune sa "intretii" o relatie sexuala, sau simplu, sa ai relatii.