recoltare sange

Ciclul menstrual

Postata de Lavinya cu 12 ani in urma.

Buna ziua.As dori sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu urmatorul lucru: Daca sunt in timpul menstruatiei, pot sa merg sa donez sange?va multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Site-ul este acesta: http://doneazasange.ro/ Cred ca puteti da un telefon la centru pentru a va informa. Banuiesc ca puteti astepta cateva zile sa treaca sangerarea menstruala pentru a dona in siguranta.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Donarea de singe este permisa numai persoanelor in stare de sanatate, intre 18 si 62 de ani (intrucit in afara acestor virste nu exista garantia unui raspuns armonios din partea organismului fata de pierderea a 450ml de sange), celor care nu au valorile tensiunii arteriale peste 20 mm Hg sau sub 10 mm Hg, femeilor in afara sarcinii sau a lauziei, celor ce nu manifesta stari emotionale exagerate, teama persistenta fata de actul donarii sau o stare de oboseala, nu au consumat alcool sau o masa bogata in grasimi inainte de a se prezenta la recoltare, au de la ultima donare de singe minimum 60 de zile, nu au avut in ultimul timp pierderi de singe si nu au fost supusi unor interventii chirurgicale.
Trebuie respectat un interval de 60 zile intre cele doua recoltari, pentru a permite regenerarea celulelor sanguine.

Lavinya

acum 12 ani

multumesc pt raspunsuri.