prolactina

Ciclul menstrual

Postata de Raluca01 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, as dori sa stiu daca nivelul prolactnei este unul bun 27.08 ng/ml ?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Laboratorul ar trebui sa va dea si intervalul de referinta ( limitele normale). Dupa valoare, pare a fi in limite normale.

Raluca01

acum 10 ani

Acesta este rezultatul 27.08 ng/ml si intervalul de referinta 5.18 - 26.53 ng/ml
Am facut si testosteronul :0.56 ng/mL (rezultat) si intervalul de referinta >Pre-menopauza
fara contraceptive: 0.09 - 1.09 ng/mL
cu contraceptive: 0.12 - 1.30 ng/mL
Post-menopauza: 0.12 - 1.30 ng/mL
Problema este ciclul menstrual,mi-a intarziat ,luna aceasta se implinesc 3 luni,ultima menstruatie am avut-o pe 3 mai .Aceeasi problema am avut-o si in luna ianuarie..tot o intarziere atat de mare,prolactina a fost mult mai mare decat acum(61.83 ng/ml),insa medicul endocrinolog mi-a spus ca poate fi din cauza examenelor,de la stres.De asemenea am facut si TSH-ul si FreeT4 care au avut valori normale. Pe atunci medicul ginecolog mi-a recomandat Utrogestan si totul a revenit la normal.

Roxana

acum 7 ani

Si eu mi.am facut analizele si nivelul prolactinei e 883(barem 127-650). Ce poate fi ? Ciclul nu mi.a mai venit din 10februarie