probleme menstruale

Ciclul menstrual

Postata de LuckyLili cu 12 ani in urma.

Buna,am si eu o mare problema..mi-a venit menstruatia luna de 2 ori...prima oara mi-a curs normal..iar acuma..doar in timpul contactului sexual sangerez...care sunt cauzele..?multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

cauzele unei metroragii sunt multiple, nu poate fi pus un diagnostic clar doar din acest simptom. ati inceput cumva recent sa utilizati anticonceptionale? sau ati avut vreun contact sexual mai ''agresiv''?
alte posibile cauze ale acestui simptom ar fi acestea:
- avortul, sarcina ectopica
- modificari de pozitie a uterului (retroversia fixa) care pot determina sangerare prin fenomene inflamatorii locale
- leziuni provocate de contact sexual sau de corpi straini intrauterini: dispozitive intra-uterine contraceptive, manevre endouterine, corpi straini introdusi accidental sau in scop erotic
- inflamatii acute sau cronice: metrite, salpingite, anexite, cervicite cronice, infectii post-partum si post-abortum, tuberculoza genitala etc.
- tumori benigne ulcerate (fibrom, adenomiom, polipoza uterina) sau maligne (cancer de corp sau col uterin).

deoarece doar dintr-o simpla discutie pe internet nu se poate pune un diagnostic clar, va recomand un consult ginecologic.

va urez o zi buna

Mihaela

acum 10 ani

Buna,am si eu o problema,imi vine ciclul de 2 ori pe luna,da nu un fiecare luna,odata la 3luni,nu am tinut contul am spus ca poate doar luna aia,si tot asa,acuma incep sa cred ca e grav.aveti idee despre ce este vorba?multumesc