Probleme dupa operatia de histerectomie

Ciclul menstrual

Postata de Mary27 cu 7 ani in urma.

Buna seara,am o rugaminte la voi poate ma ajuta cineva cu un sfat.
In urma cu aproape 3 luni mami s-a operat de histerectomie toatala,totul a decurs bine si recuperarea e ok,dar nu stiu din ce cauza de o luna de zile lu mami i se umfla mainile,putin la fata,si putin picioarele.
A facut analize si au iesit bune,nu are probleme cu rinichii,a eliminat complet sarea din alimentatie,a cumparat sare din farmacie,a luat apuretin dar sunt zile care cu tot cu apuretin i se umfla mainile.
Ma gandeam sa nu fie o dereglare hormonala din cauza intrarii fortat la menopauza,va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat ce analize sa faca pentru a descoperii cauza careia i se umfla mainile???

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 7 ani

Masaj cu o crema ce imbunatateste circulatia sangelui. Cauza este extirparea ganglionilor limfatici , in aceasta interventie. Unul din riscurile acestei dereglari limfatice este piciorul de elefant. Trebuia facut masaj imediat dupa operatie ,tocmai pentru a preveni.

Mary27

acum 7 ani

Iti multumesc din suflet pentru raspuns,si daca nu e cu suparare imi recomanzi te rog frumos si o crema?

Adrienne

acum 7 ani

Poti alege orice crema sau gel, cu rol de stimulare a circulatiei capilare. Eu am folosit Stimuven plus.