Problema Grava

Ciclul menstrual

Postata de teomadonna cu 12 ani in urma.

Buna. Am o dilema. Ciclul menstrual mi-a intarziat 10 zile. Am facut in a doua, a patra si a sasea zi de la intarziere 3 teste de sarcina diferite , toate fiind negative. Precizez ca mi-am inceput viata sexuala recent, acum 6 luni. CM am de la varsta de 11 ani. Sunt la liceu. Un alt detaliu ce-l consider important este faptul ca in acum 3 luni am luat pilule postinor, care si-au aratat efecte : scurgeri maronii, ciclu menstrual mai putin cantitativ. Precizez ca in ultima perioada( de patru luni ) am slabit 10 kg, ajungand de la 50 de kg la 40, inaltime : 1.65 m. Intarzieri de o asemenea durata nu am mai avut. De asemenea, am mai suferit de candidoza acum 4 luni, insa am luat ovule cervugid. Va rog sa imi spuneti posibilele cauze ale acestei intarzieri...Ar putea exista vreo eroare a testelor , desi toate trei ( de la firme diferite, de tip diferit) au aratat negativ? In ultima luna am avut anumite scurgeri albe ( asemanatoare cu cele cauzate de candida, insa mai putin solide), in ultima saptamana accentuandu-se cantitativ...pot acestea deveni cauza intarzierii MENSTRUATIEI?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa efectuati un examen ginceologic pentru diagnosticul corect si masurile de tratament necesare.