Premenopauza?Dereglari hormonale?Sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de green cu 12 ani in urma.

Nu imi permit efectuarea unei serii f. largi de analize decat peste 3 sapt,motiv pt care imi doresc parerea unei pers.avizate pt a-mi face macar o vaga idee cu ce este posibil sa ma confrunt in perioada imediat urmatoare.
Numai in luna aprilie am avut menstruatie abundenta de 2 ori,cate 4 zile,incepand cu 10 si apoi cu 20 aprilie.Pe 1,apoi pe 5 si 6 Mai au aparut mici sangerari matinale,iar de la jumatatea lunii trecute am permanent anumite simptome : sani mariti f.sensibili,balonare/constipatie, oboseala/stari de somnolenta,irascibilitate, retineri de apa,dureri de cap.In ciuda menstruatiei repetate si abundente din aprilie am dorit sa elimin totusi varianta putin probabila a unei sarcini,efectuand un test al carui rezultat a fost negativ.Am luat in calcul varianta SARCINII,a unor DEREGLARI HORMONALE si chiar a PREMENOPAUZEI.Simptomele sunt oarecum asemanatoare(din pc-tul meu de vedere :).
Mentionez ca am 35 de ani, am avut intotdeauna un ciclu foarte regulat, cu durata menstruatiei 4-5 zile, nu iau anticonceptionale, nu am avut nici un avort/chiuretaj, nici oscilatii de greutate, duc o viata normala.....
Va multumesc!!!

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Poate fi vorba de tot ce ati enumerat (desi sarcina este putin probabila ac***a in vedere testul negativ) plus alye afectiuni in sfera ginecologica- chist, fibrom, rana pe col etc. Numai un control medical va va elucida situaia. Mie imi suna a dereglare hormonala, deci este important sa faceti si un control endocrinologic. Pana atunci luati niste cal-c-vita.

Andrei

acum 12 ani

Par a fi simptome ale unui dezechilibru intre nivelul de estrogeni si progesteron. Din cele 3 enumerate de dv sarcina imi pare cea mai putin probabila. Oricum se impun niste dozari hormonale si un consult ginecologic, pentru excluderea unei cauze locale de sangerare.

green

acum 12 ani

Va multumesc pt raspuns!

Dana

acum 7 ani

am 41 de ani...nu mi-a venit menstruatia...luna trecuta a venit tot cu intirziere...test de sarcina negativ.....3 nasteri 2 chiuretaje...cancer de col stadiul 1 operat acum 11 ani....anul trecut am avut de cite 2 ori pe luna incepind cu luna iulie....am calduri sau frisoane fara motiv...sete..oboseala...retentie de apa...