Pot sa fiu insarcinata?

Ciclul menstrual

Postata de Ionela cu 8 luni in urma.

Buna ziua!In ultimele luni ciclul meu a venit regulat pana luna trecuta cand a venit in data de 16 si acum inca nu a venit!Am simptome cum ar fi dureri de cap, spate, dureri de ovale dar si secretii vaginale laptoase (acum cateva zile) si acum incolore.Am facut si un test de sarcina cu o 2 seri in urma care a iesit negativ.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Intarzierea ciclului menstrual poate fi cauzata de mai multe motive, inclusiv stres, schimbari drastice in greutate, exercitii fizice intense, probleme hormonale si, desigur, o posibila sarcina. Testul de sarcina este cel mai eficient mijloc pentru a verifica daca esti sau nu insarcinata. Daca rezultatul este negativ si ciclul menstrual intarzie, este posibil sa fi efectuat testul prea devreme. In acest caz, te sfatuiesc sa mai astepti cateva zile si sa repeti testul sau sa consulti un medic pentru a investiga cauza intarzierii.

Simptomele pe care le-ai descris pot fi asociate cu o varietate de conditii si nu sunt in mod specific legate de sarcina. Este necesara o evaluare medicala adecvata pentru a determina exact cauza acestor simptome.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/nu-ratati-aceste-semne-timpurii-ale-sarcinii_19715

Ionela

acum 8 luni

Multumesc