Pot ramane insarcinata daca am facut dragoste dupa 7 zile de la terminarea menstrei ?

Ciclul menstrual

Postata de mtzlol cu 11 ani in urma.

am facut dragoste cu iubitul meu dupa in a 7-a zi de la terminarea ciclului , iar inainte ca el sa ejaculeze a iesit din mine iar prezervativul a alunecat [am facut`o protejat] , m-am speriat asa ca am luat pastila de a2a zi dupa 3 ore de la actul sexual . inca nu am facut testul de sarcina , dar am avut ziua fertila [iar din cate stiu eu , in ziua fertila ovului trebuie fecundat , iar daca acesta nu e fecundat , apare menstruatia. ] din moment ce ovulul nu era fecundat , inseamna ca nu am ramas , nu ?

Raspunsuri (1)

fusun

acum 11 ani

Daca ciclul menstrual este REGULAT, nu ai ramas.Daca acesta este neregulat, exista posibilitatea .Cand se mai intampla asemenea accidente ca cel mentionat de tine, urineaza urgent si spala-te inauntru cu apa calduta.IDEAL ar fi, sa nu mai fie nevoie NICIODATA de pilula de a doua zi; aceasta modifica hormonii si CLAR , data la care trebuie sa ai menstruatia se schimba AUTOMAT.Parerea mea e ca o pilula de a doua zi, nu trebuie folosita decat de maxim doua ori pe an sau NICIODATA !Multa sanatate !