Pot rămâne gravidă ?

Ciclul menstrual

Postata de Mirela cu 8 luni in urma.

Dacă am avut contat sexual după menstruație, iar băiatul s a scăpat deasupra, pot rămâne gravidă?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Exista intotdeauna o sansa de a ramane gravida dupa un contact sexual, chiar si in timpul perioadei menstruale sau imediat dupa aceasta, deoarece spermatozoizii pot supravietui cateva zile in corpul femeii. Din pacate, metoda folosita nu previne in mod eficient o sarcina. Cel mai bine ar fi sa utilizati o metoda contraceptiva fiabila pentru a preveni o sarcina nedorita, cum ar fi prezervativul sau pilula anticonceptionala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293

Punka ionela

acum 8 luni

Bună seara eu folosesc anticoncepționalele karisa și 3 sap trebuie sa le iau și 1 sap nu ca tr să-mi vina ciclu și mie mi-o venit ciclul joi și sâmbătă mi s-o oprit și am făcut sex și soțul sa terminat în mine sunt șanse sa rămân insarcinata

Punka ionela

acum 8 luni

Mar ajuta sa iau pastilă de a 2 zi pt a nu rămâne însărcinată