pot fi insarcinata?

Ciclul menstrual

Postata de vero90 cu 13 ani in urma.

BUna ziua! sunt noua pe site si as vrea sa imi raspunda si mie cineva.la 2 zile dupa ce mi s-a terminat menstruatia luna trecuta pe 7 aplilie am avut un contact sexual neprotejat,iar dupa 15 min am luat imediat postinor 2.la cateva zile am avut niste sangerari care au durat vreo 5 zile ,iar acum trebuia sa-mi vina dar nu mi-a venit. e normal sa imi intarzie? din cate am citit pe prospect e cv normal dar mi-e tare frica. nu am facut niciun test de sarcina. farmacista mi-a spus ca are efect aceasta pastila dk e luata cum trebuie,iar eu am luat imediat prima pastila apoi pe a 2 a dupa 12 ore! e cazul sa merg la doctor? o prietena de-a mea mi-a spus ca ei nu i-a venit trei luni dupa ce a luat pastila si ca a avut efect,dar nu pot sta atata in stres...va rog mult sa ma ajutati...acum 2 zile in urma am avut contact dar nu a ejaculat in mn..am o relatie stabila de 1 an si cv si e pt prima data cand am luat aceasta pastila...am 19 ani. va multumesc anticipat

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

De ce nu ti-ai facut un test de sarcina? Sansele sa fii gravida sunt mici, ac***a in vedere ca ai facut sex neprotejat la 2 zile dupa terminarea menstruatiei. Ovulatia nu se produsese inca (se produce cel mai devreme la 10 zile de la prima zi de sangerare), insa spermatozoizii supravietuiesc cateva zile. Ac***a in vedere ca ai luat pilula de a 2-a zi, nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi in privinta unei sarcini, ci mai degraba in privinta unor dereglari hormonale.
Ia niste vitamina E si mai asteapta. Fa un test de sarcina, ca sa scapi de griji. Daca te relaxezi, o sa vezi ca o sa iti vina cand o sa fie momentul. Daca nu iti vine timp de cateva sapt si testul e negativ, mergi la medic.
In alta ordine de idei, foloseste intotdeauna prezervativ, oricat de tentant ar fi fara.

vero90

acum 13 ani

ms mult pt raspuns! stiu ca a fost o greseala sa facem fara,data viitoare o s-o facem cu cap! m-am mai linistit un pic, chiar maine o sa fac un test de sarcina si poate merg si la medic chiar dk e negativ ca sa fiu eu si mai linistita! ms inca o data pt sfat si le sfatuiesc pe toate fetele si femeile sa foloseasca intotdeauna prezervativul! e cea mai buna metoda si eficienta atunci cand nu iti doresti un copil! chiar dk unii spun ca se rupe, la mn nu s-a intamplat niciodata! depinde si de unde le cumperi! ms mult inca o data si o sa te anunt ce s-a intamplat!

Iuli

acum 13 ani

Ok. Astept noutati. :)

alealexalexandra

acum 13 ani

Stai fara griji. Cu siguranta nu esti insarcinata. Acelasi lucru l-am patit si eu cand am luat Postinor 2 si de asemenea, l-am luat si eu de mai multe ori. Te asigur eu ca a avut efect de fiecare data. E un medicament puternic si pana acum n-am auzit pe nimeni sa ramana insarcinata dupa ce a luat Postinor 2 conform indicatiilor de pe prospect. Mie mi-a intarziat in jur de 3 saptamani si tot imi faceam teste de sarcina si imi ieseau toate negativ. E normal sa aiba efectul asta ac***a in vedere ca e o pilula cu o concentratie mare de hormoni. Dar pe viitor, daca tot ai o relatie stabila, mergi la un endocronolog pt niste analize si tot acolo iti poate recomanda niste anticonceptionale(si nu te ingrijora, gama e larga si nu e posibil neaparat sa te ingrasi; prima luna cu ele e mai cu batai de cap, apoi totul se regleaza, e cea mai buna solutie), daca nu te incanta ideea asta folositi in continuare prezervativul, dar fiti atenti(chiar daca pe el dupa o vreme n-o sa-l prea incante, sau poate o sa se obisnuiasca cu metoda asta contraceptiva)
:) Fii linistita si multa sanatate.

tatianaaa

acum 11 ani

salut ma poti ajuta?

vero90

acum 13 ani

nu sunt ,mi-a venit si mie joi seara! il incanta stai linistita:) ms mult pt sfat!

Utilizator11537365115

acum 5 ani

Spuneti-mi va rog.. Daca luna trecuta am luat contraceptive.. Apoi 7zile repaus; mi-a venit ciclu pe 16 si pe 18 am avut contact neprotejat, apoi iarasi am luat contraceptive pe 19.. sunt sanse sa raman insarcinata...????