pot antibioticele sa deregleze ciclul menstrual?

Ciclul menstrual Tulburari menstruale

Postata de sorinna-marianna cu 11 ani in urma.

Buna ziua tuturor.De o saptamana ma tratez cu antibiotice ,mai exact amoxicilina si kp***ax. Dar ieri ar fi trebuit sa imi vina ciclul.Intotdeauna aveam semne inainte de venirea ciclului,iar acum nu am nici un semn.De ce intarzie?Am 40 de ani.....e posibil din cauza antibioticilor sa imi produca menopauza sau dereglari mentruale?Va multumesc.

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Mai degraba suferinta infectioasa pentru care luati antibiotice poate sa produca tulburari menstruale. Este bine sa luati in calcul si stresul, tulburarile hormonale, infectiile din sfera genitala, tulburarile metabolie, etc, factori ce pot influenta ciclul menstrual.

bineinteles

acum 11 ani

Tot ce usuca, ce este focos poate opri mentruatia, usca mucoase, etc.
Antibioticele sunt niste substante focoase. care usuca... multi fac pneumonie de la ele. Nu degeaba pneumonia se numea pe vreumuri "aprindere de plamani".. cand la plamani dispare apa din cauza unei febre sau unui tratament care usuca ...apare o forma de pneumonie pe care medicina incearca sa o trateze cu si mai multe antibiotice...adica arunca cu benzina in foc...asta din cauza ca ei cred ca numai microbii produc pneumonie. Tot asa de bine antibioticele pot sa usuce mucoasa intestinelor de la care apare candida sau sa duca la disparitia menstrei. Insa nu poti intreba asa ceva un medic caci nu stie si daca stie nu va spune ca medicamentele date de medic fac rau..corb la corb nu-si scoate ochiul..va spune ca e vina ta ! stres, hormoni, microbi..va da vina pe pacient ca sa nu bata la ochi ca tratamentele date de ei fac rau. Si cum pacientul nu stie nimic si crede tot ce i se spune....se crede vinovat, in loc sa se mentina pe banuiala initiala....deci ai dreptate in banuiala ta initiala.

claudia

acum 11 ani

Buna ziua! Aveam 15 ani, nu-mi venisa ciclul si eram plina de cosuri; Am fost la doctorul de familie , i-am spus ca nu am ciclu si mi-a prescris pentru cosuri antibiotice si o crema dar fara efect;dupa o jumatate de an am fost la ginecolog si mi s-a spus ca nu am nimic, mi-a dat niste injectii care sa-mi porneasca ciclul si apoi sa iau anticonceptionale Diane 35;am scapat de cosuri dar nu pot renunta la Diane 35, cum nu le mai iau cum de luna urmatoare nu mai am ciclu;Acum am 25 de ani si de 3 luni nu am ciclu pentru ca nu am mai luat anticonceptionalele si nici nu se mai gasesc in tara in care sunt ; ce pot sa fac? e posibil sa nu pot face copii? cum as putea avea ciclu normal?

sorinna-marianna

acum 11 ani

Buna Claudia.Imi pare rau sa citesc despre necazul tau.Eu nu ma pricep la medicina......dar parerea mea este sa mai intrebi si alti medici.................uneori ,parerile lor difera...................poate ca se va gasi o solutie si ptr problema ta.incearca sa faci dimineata cei de cimbru de gradina.La mine are efect.Dar nu stiu la tine cat e de potrivit............ar putea sa iti provoace ciclu......dar in caz de sarcina nu e bun....provoaca avorturi spontane,asa am auzit.......Dar macar sa iti vina ciclu......si pe urma vei mai vedea.Esti inca tanara......ptr copiii mai este de folos si rugaciunea.............acatist la Sf.Parinti Ioachim si Ana.....Doamne ajuta!

andreea

acum 9 ani

in urma cu jumatate de luna am luat antibiotice iar pe 2 aprilie trebuia sa imi vina ciclul si nu mi a venit nici pana acum...aveti idee de ce?

madalina

acum 8 ani

Luna trecuta mi.a venit ciclu pe data de 19 iar luna asta nici acum nu mi.a venit :((( si.am avut un furunc si.am luat augmentin de 1000mg o saptamana....sa fie din aceasta cauza??? Astept raspuns repedeeeee