Postinor luat in timpul menstruatiei

Ciclul menstrual

Postata de alex0011223 cu 10 ani in urma.

O sa trec direct la subiect fara sa mai bat campii.Exact in seara in care i-a venit prietenei mele ciclul sa rupt prezervativul si totul sa scurs inauntru.A doua zi dupa 12 ore de la incident a luat prima pastila de Postinor 2 si dupa 12 ore a luat dinou.Menstruatia ei e regulata si tinea cam 4-5 zile maxim dar de data aceasta i-a venit 6 zile.Toate astea s-au intamplat luna trecuta,luna aceasta trebuia sa ii vina cam saptamana trecuta (normal) dar din cate am citit pe net se poate sa intarzie.Se poate sa fie insarcinata oare deja a trecut o saptamana de la data in care trebuia sa ii vina.Inca n-am facut teste de sarcina pt ca am zis ca mai asteptam 2-3 zile sa vedem daca nu se intampla nimic.Astept un raspuns de la cineva care stie cate ceva despre asta.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu este insarcinata deoarece contactul sexual mentionat nu a fost in perioada fertila. Intarzierea menstruatiei se datoreaza administrarii anticonceptionalelor de urgenta ( postinor).

Crina

acum 9 ani

O intrebare de urgenta!

Daca de ex. ieri am avut un contact sexual neprotejat , iar pe ziua urmator ( dimineata ) mi-a venit menstruatia in mod normal, are rost sa iau potinor sau nu pot ramane nici asa insarcinata?