postinol 2

Ciclul menstrual

Postata de dayzy cu 14 ani in urma.

buna ziua,am facut sex cu prietenul meu si prezervativul s-a rupt.am luat prima pastila de postinol 2 la aprox 19 ore de la comtactul sexual si a doua pastila la 12 ore dupa prima.ce sanse exista sa raman insarcinata?

Raspunsuri (2)

raluca

acum 14 ani

Buna dayzy,

Poti sta linistita caci insarcinata nu esti, atata timp cat ai luat pastila. Ai grija ca pe viitor sa te protejezi sa nu ai surprize neplacute. Pe curand!!!

dornea ioana

acum 14 ani

Buna ziua,
am si eu o intrebare. Postinorul impiedica ovulatia? Va spun ce s-a intamplat. Eu imi doresc tare un bebe, mi-am cumparat teste de ovulatie si am inceput sa le fac din ziua a zecea de dupa menstruatie. In ziua a 12-a a iesit pozitiv, dar liniuta nu se vedea decat putin. In seara aceea am avut contact sexual, si desi imi doresc tare un bebe, la insistentele sotului am luat a doua zi o pastila de postinor. Tot atunci, deci in ziua 13, mi-am mai facut un test de ovulatie si a iesit pozitiv, se vedeau bine ambele liniute. Eu am dedus ca urma sa fiu la ovulatie cam in 24 de ore. Dar oare dupa pastila de postinor luata, s-a mai produs ovulatia??? Tin sa mentionez ca pe cea de-a doua pastila pe care trebuia sa o iau la 12 ore nu am mai luat-o. Am avut contact sexual a doua zi , deci a 14-a si nu am mai luat nimic. Ce sanse sunt sa fiu insarcinata??? Vreau sa stiu daca am luat pastila de postinol in ziua a 13-a si urma sa fiu la ovulatie, asa au aratat cel putin testele, aceasta s-a mai produs sau a fost oprita de pastila???
Va rog din suflet un raspuns. Nu stiu ce a fost in capul meu cand am acceptat sa iau pastila!!!!!!