posibila sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de EmaEma cu 9 ani in urma.

Buna ziua!

In urma cu 3 saptamani am avut un contact protejat. Dupa ejaculare, partenerul s-a sters cu servetele umede, apoi cu servetele uscate, iar dupa cateva minute, a "intrat" fara protectie pentru maxim 1 min, dar nu a mai ejaculat. Practic, nu s-a intamplat nimic.

Dupa 2 saptamani, mi-a venit menstruatia normal, la timp. Totul a fost normal (durata, consistenta, culoare). Intrebarea mea este: este posibil sa se fi intamplat ceva?

De vreo 4 zile ma simt balonata, am arsuri in capul pieptului, imi simt stomacul plin (desi nu mananc), imi este greata si ameteala.
De precizat este ca in urma cu 3 saptamani am urmat timp de o saptamana un tratament cu Klacid si ibuprofen. De fiecare data cand luam Klacid, aveam aceleasi simptome: arsuri in capul pieptului, stari de voma, ameteala, balonare si dureri de stomac. Tratamentul l-am terminat acum 2 saptamani...

Eu am si gastrita, si mai sufar si de constipatie, in sensul ca "ies afara" cam o data la 4 zile. Dar de cand cu aceste simptome, ies chiar si de 2 ori pe zi.
In ultima luna, stresul a fost ca la el acasa. Poate ca si acest lucru a contribuit la aceasta stare generala de rau.

Imi cer scuze pentru mesajul lung, dar sunt foarte speriata si nu stiu ce sa fac.

Ma gandesc si la o posibila sarcina, dar dupa menstruatie, sanii au revenit la normal. Nu sunt deloc sensibili.
M-am gandit ca poate mi-am dat stomacul peste cap din cauza Klacid-ului. Medicul mi-a spus ca este posibil sa am dureri de stomac in timpul tratamentului. Dar de ce sa reapara durerile la doua sapt dupa incetarea tratamentului?

Va multumesc pentru rabdare si sper sa ma puteti ajuta.
O zi frumoasa!

Raspunsuri (5)

Mirna

acum 9 ani

Fa-ti si tu un test de sarcina ca sa lamuresti lucrurile. Ce rost are toata povestea? Daca au trecut macar 2 saptamani de la ultimul contact, poti face testul de sange beta HCG cantitativ care e cel mai exact.

EmaEma

acum 9 ani

Buna ziua!
Am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Mai este necesara efectuarea unui alt test?

Mirna

acum 9 ani

Testele din comert nu sunt sigure. De aia ti-am zis de testul de laborator. Dupa toate probabilitatile nu e nicio sarcina, dar nu mai repeta greseala de a nu te proteja. Oricat de tandre ar fi momentele si cat de dulce ti-ar sopti sa faceti si fara protectie, nu merita riscul. In caz de ceva, nici nu se va uita la tine si o sa-si ia valea in secunda a doua.

EmaEma

acum 9 ani

Multumesc frumos!

Ioana

acum 8 ani

Parerea mea e ca nu puteai fi insarcinata. Acum intrebarea este (dupa 1 an), nu erai gravida,nu?