poate sa ramana insarcinata?

Ciclul menstrual

Postata de player007 cu 12 ani in urma.

dupa 23 de zile ia venit menstruatia la prietena mea si ia tinut 3 zile. dupa 4 zile am avut sex protejat iar la un interval de 20 de minute nu am facut cu prezervativ si nu am ejaculat. poate sa ramana insarcinata?

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

ce spuneti dumneavoastra face parte din ''''metoda calendarului'''', care s-a dovedit ineficienta. decat sa stati cu riscul aparitiei unei sarcini nedorite, mai bine utilizati un test de sarcina de la orice farmacie, iar pe viitor folositi metode de contraceptie mai eficiente cum ar fi prezervativul, contraceptivele orale, steriletul, etc.
faptul ca nu ati ejaculat nu este o metoda de contraceptie, deoarece pot apare spermatozoizi chiar si inainte de ejacularea propriu-zisa.

va urez o seara buna