Poate fii o sarcina sau poate veni menstruatia asa de devreme ?

Ciclul menstrual

Postata de Bianca cu 2 saptamani in urma.

Buna pe data de 16.04.2024 am avut un avort spontan pe 18 mai am avut cm cam 4 zile putin mai redus cantitativ fata de cum era inainte . Am avut contacte sexuale neprotejate cu ejaculare inuntru !ne dormi mult un copil .dupa calculele mele as fii la ovulatie !am observat pe hârtia igienică o pata maro deschis am dureri de cap stari de greata sanii sunt mai sensibili si cateva dureri de spate ar putea fii o sarcina sa fie aceasta pata sangerarea de implantare ?menstruatia ar trebui sa vina pe data de 15 .06 sau ar putea veni mai devreme ?

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Este posibil ca cea ce descrieti sa fie o sangerare de implantare, care este un semn precoce de sarcina. Unele femei experimenteaza aceste mici sangerari sau spotting la aproximativ 10 pana la 14 zile dupa ce au conceput.

Simptomele pe care le descrieti pot fi asociate cu sarcina, dar si cu sindromul premenstrual. De asemenea, menstruatia poate veni mai devreme sau mai tarziu, deoarece durata ciclului menstrual variaza de la femeie la femeie. Va sfatuim sa faceti un test de sarcina pentru a fi sigura.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886

Bianca

acum 2 saptamani

Multumesc pt raspuns voi face testul

Bianca

acum 2 saptamani

Cate zile ar dura sangerarea de implantare?

Bianca

acum 2 saptamani

Cate zile ar dura sangerarea de implantare?

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Sangerarea de implantare (spottingul) poate dura de obicei intre cateva ore si cateva zile. In general, durata sangerarii de implantare este de 1-3 zile. Acesta este un fenomen normal care apare atunci cand ovulul fertilizat se implanteaza in peretele uterin. De obicei, sangerarea este mai usoara decat cea menstruala si are o culoare rozalie sau maro deschis.

Daca sangerarea dureaza mai mult de cateva zile sau devine abundenta, este recomandat sa consultati un medic pentru a exclude alte cauze posibile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645