Poate fi vorba de sarcina ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11702559453 cu 4 luni in urma.

Bună ziua ,am și eu o întrebare, am luat tratament arefam dat de medic timp de 10 zile ,după 2 zile de când am terminat de luat,a apărut scurgeri mici de sânge ,ar putea fi vorba de o sarcina ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua!

Scurgerile mici de sange dupa incheierea administrarii unui tratament, cum ar fi Arefamul, pot avea mai multe cauze posibile. In primul rand, este posibil ca aceste scurgeri sa fie un efect secundar al medicamentului in sine. In al doilea rand, ar putea fi vorba despre o perioada de reglare hormonala sau modificari ale ciclului menstrual cauzate de tratament.

Cu toate acestea, este important sa mentionati ca scurgerile mici de sange nu sunt de obicei un semn sigur al unei sarcini.

Pentru a confirma o sarcina, va recomandam sa faceti un test de sarcina si sa consultati medicul ginecolog pentru un test de sange sau o ecografie: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/8-semne-timpurii-ale-sarcinii_5272