Poate fi prezentă menstruatia în prima lună de sarcină ?

Ciclul menstrual

Postata de alina cu o luna in urma.

Bună ziua! Acum 3 săptămâni mi-au ieșit pozitive 5 teste de sarcină, unele aveau a doua liniuță slab vizibilă, altele nu. În urmă cu o săptămână am făcut un alt test de sarcină care a ieșit pozitiv. Mi-a venit menstruatia în urmă cu 2-3 zile, nu mă doare nimic, am făcut un alt test de sarcină astăzi și a ieșit pozitiv chiar dacă sunt la menstruatie dar a doua liniuță este slab vizibilă. Poate fi vorba de un avort spontan timpuriu sau pot spera ca o sa fie bine sarcina?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In mod normal, menstruatia nu ar trebui sa apara in timpul sarcinii. Totusi, este posibil sa existe sangerari in timpul sarcinii, care pot fi confundate cu menstruatia. Daca testele de sarcina ies in continuare pozitive, ar trebui sa mergeti la un medic ginecolog pentru a va clarifica situatia.

Nu va putem confirma daca este vorba de un avort spontan sau nu, pentru ca acest lucru poate fi determinat doar de un medic, in urma unui consult sau a unor analize specifice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-pierderea-spontana-a-sarcinii_1051
sfatulmedicului.ro/Avortul/cauzele-genetice-ale-avortului-spontan-numar-anormal-de-cromozomi_1139