poate fi ceva grav?

Ciclul menstrual

Postata de iazmin cu 13 ani in urma.

Au trecut doua luni de cand nu mi-a mai venit ciclu si nu am avut contact sexual, trebuie sa ma ingrijorez? sau poate fi decat ceva trecator?

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 13 ani

Astfel de dereglari au o cauza anume si nu prea trec de la sine. Femeia fara menstra se intoxica si se imbolnaveste in mod automat atunci cand lipseste menstra. Trebuie actionat cat mai rapid caci in fiecare luna sau saptamana se inmultesc toxinele din sange.
Posibile cauze sunt: raceli, suparari, deceptii, stat in apa rece, anticonceptionale, sperieturi, emotii, decese, etc. Va recomand sa mergeti la un medic homeopat cu experienta si care prescrie numai in remediu odata, caci cu ajutorul homeopatiei este foarte usor de restabilit menstra si remediile nu au nici un fel de efecte secundare, spre deosebire de tratamentele hormonale.

Iuli

acum 13 ani

Pai e simplu, fa un test de sarcina. Daca iese negativ, mergi la un medic endocrinolog.
Sanatate!

diana

acum 13 ani

am 30 ani iar ciclul meu a fost de la inceput neregulat asa e si acum ,am cosultat mai multi ginecologi dar o parte din ei au spus ca se va regla dupa prima sarcina iar alti au spus ca e pe baza de stres si sa nu ma ingrijorez.eu am gusa tiroida cronica hipotiroidiana,ca medicament iau euthirox are ceva legat de asta?