Poți rămâne însărcinată cu 2 zile înainte de ciclu?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11698065104 cu 6 luni in urma.

Durere de burtă a 2 zi de la contact

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Teoretic este posibil sa ramai insarcinata cu doua zile inainte de ciclu, deoarece spermatozoizii pot supravietui in tractul reproducator feminin timp de cateva zile. Cu toate acestea, sansele de a ramane insarcinata sunt mai scazute in aceasta perioada, deoarece este mai putin probabil sa ai ovulatie, care este momentul in care un ovul este eliberat si poate fi fertilizat de un spermatozoid.

In ceea ce priveste durerea de burta a doua zi dupa contactul sexual, este important sa realizezi ca exista multe alte cauze posibile pentru aceasta durere in afara unei sarcini. Aceasta poate fi cauzata de spasme musculare, iritatie vaginala, infectii sau alte afectiuni ginecologice. Daca durerea persista sau devine severa, recomandarea este sa consulti un medic pentru un diagnostic adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/6-mituri-despre-contraceptie-demontate_15869