pilula de a 2 zi

Ciclul menstrual

Postata de popescu.adina cu 8 ani in urma.

buna, am luat pilula de a 2 a zi de doua ori intr-o luna, credeti ca exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata?

Raspunsuri (1)

Dr. Razvan Pop

acum 8 ani

Buna ziua, pilula de a 2-a zi se refera la administrarea ei in primele 24-72 de ore dupa contactul sexual, administrarea de mai multe pilule de acest tip de mai multe ori dupa acelasi act sexual nu va scadea probabilitatea de sarcina. Trebuie tinut seama si de faptul ca pilula nu are o eficienta de 100% si ca pentru evitarea unor probleme hormonale foarte grave (care le produce aceasta pilula) trebuie incercate folosirea metodelor contraceptive de preventie si nu de "dupa".