pauza indelungata la ciclu

Ciclul menstrual

Postata de mary-dany cu 14 ani in urma.

bune seara.am o sora in varsta de 35 de ani ,problema este ca de mai bine de 6luni nu ai mai vine ciclu dar nu stie axact cauza.testul de sarcina la facut dar nu este insarcinata.cei drept in ultimii ani sa ingrasat mai mult.spuneti-mi va rog care ar putea fi cauza?ai este frica sa mearga la doctor si nu stiu ce se poate inampla.asi vrea cateva explicatii pe aceasta tema daca se poate,care ar fi cauza la varsta ei?nu am mentionat faptul ca are 2 copii perfect sanatosi iar despre ia pana in momentul de fata nu a avut nici un fel de probleme sau operatii.va multumesc anticipat!!

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 14 ani

Cu cat va amana mai mult vizita la dr cu atat problema se va agrava.
Este vorba de o amenoree secundara.
Cauzele pot fi mai multe:
- sarcina-dar in momentul de fata e exclusa
- administrarea contraceptivelor -daca a urmat un tratament cu acestea poate dura 3-6 luni sau mai mult pana menstruatia va reveni
- stresul -acesta poate altera temporat functionarea hipotalamusului
- medicamentatia - anumite medicamente pot intrerupe menstruatia, ex. antidepresivele, antipsihoticele;
- bolile cronice
- dezechilibru hormonal - sindromul ovarelor polichistice
- disfunctia glandei tiroide - hipotiroidismul
- menopauza prematura - aceasta apare de obicei intre 45-55 de ani, daca apare inainte de 40 de ani este considerata prematura.

Indiferent care este cauza trebuie mers si tratat, cu un tratament se poate rezolva. incearca sa o incurajezi sa mearga sau poti merge chiar tu cu ea
Numai bine

mary-dany

acum 14 ani

ati multumesc mult pentru sfat si pentru explicatia mai clara care mi-ai descriso si ati dorim multa sanatate tie si tuturor.