omisul pastilelor placebo poate afecta eficienta pastilelor anticonceptionale ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator131101 cu 2 luni in urma.

Buna ziua, folosesc Midiana Zilnic din inceputul lui august 2023, ceea ce face aproape un an de utilizare constanta de atunci. pilulele albe active mereu au fost luate la ora 18:30, cateodata cu o intarziere nu mai mare de 30 de minute. Au fost multe dati in care nu am folosit pilulele placebo verzi, deobicei doar le rupeam din blister si nu le mai inghiteam pentru a stii cand se termina pentru a incepe urmatoarea folie. De asemenea au fost si cateva luni in care omiteam intreaga saptamana placebo si treceam la urmatoare folie cu pastile active pentru a evita menstruatia, insa se intampla sa am scurgeri tip spotting maro pe perioada intregii luni, cum a fost luna aceasta. Acum sunt in saptamana placebo in a 26-a zi, in care tot nu am luat pastilele, mai am doua zile si incep pillulele active, continuand menstruatia pe care am avut-o de-a lungul lunii insa acum nu mai e un spotting maro ci doar o sangerare normala. Sunt nesigura daca am procedat corect si daca mai sunt protejata, ultimul meu contact sexual neprotejat fiind pe 6 iulie, cu ejaculare inauntru. Ce ar trebui sa fac? Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Omiterea pastilelor placebo nu ar trebui sa afecteze eficienta pastilelor contraceptive, deoarece aceste pastile nu contin hormoni, ci sunt folosite pentru a mentine rutina zilnica de administrare a pilulelor. Ele sunt incluse in ambalajul pastilelor contraceptive din motive de conformitate, pentru a ajuta utilizatoarele sa-si mentina obiceiul de a lua o pastila in fiecare zi.

Cu toate acestea, sangerarile pe care le-ati intampinat ar putea fi cauzate de omisiunea frecventa a saptamanii placebo sau de schimbarea ritmului de administrare a pastilelor.

Spottingul sau sangerarea intre menstre este un efect secundar comun al pilulei anticonceptionale, mai ales in primele cateva luni de utilizare sau cand se schimba modelul de administrare. Dar daca aceste simptome persista sau devin neplacute, ar trebui sa va adresati medicului dumneavoastra.

Daca ultimul contact sexual neprotejat a avut loc inainte de inceperea saptamanii placebo si au trecut mai mult de 7 zile, nu ar trebui sa fiti ingrijorata despre posibilitatea unei sarcini. Cu toate acestea, daca sunteti nelinistita, puteti face un test de sarcina pentru a fi sigura.

In viitor, daca doriti sa evitati menstruatia, ar trebui sa discutati cu medicul dumneavoastra despre metodele de administrare a pastilelor contraceptive care va permit sa faceti acest lucru. Exista produse contraceptive care au doar 4 pastile placebo, sau puteti lua doua ambalaje de pilule consecutiv.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644