oligomenoree

Ciclul menstrual

Postata de alis28 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! In data de 12 oct 2011 am avut ciclu menstrual,iar de atunci si pana acum nu am mai avut ciclu deloc.Am fost la control ginecologic si ecografic,iar doctorul e eliminat o eventuala sarcina,apoi mi-a dat 10 zile tratament cu orgametril 2cpr/zi.Am facut tratamentul dar tot nu am ciclu! La ecograf mi s-a spus k nu sunt chisturi nici inflamatii! Doar atat ! Intrebarea mea este ce tratament as putea urma sau ce diagnostic este defapt? Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

recomandarea ar fi sa va prezentati din nou la medicul ginecolog. in astfel de afectiuni, mai ales cand tratamentul necesar este unul hormonal (cum este si orgametrilul), prescrierea medicamentelor fara anamneza, consult, investigatii corecte, nu este de recomandat.
cand ati oprit tratamentul cu Orgametril? au trecut mai mult de 3 zile? in afara de orgametril vi s-a prescris si alt medicament?

va urez o zi buna

alis28

acum 12 ani

au trecut 4 zile de la incetarea tratamentului,alte medicamente nu mi s-au prescris,dar vreau sa mentionez ca pe parcursul tratamentului si acum dupa am niste dureri de burta ingrozitoare noaptea care dureaza 1-2 ore.Doctorul mi-a spus k dupa 2-3 zile de la inceperea tratamentului ar trebui sa-mi vina ciclul deoarece la ecograf a zis k membrana mi-este ingrosata si pregatita de menstruatie si sa intrerup tratamentul.dar am continuat tratamentul 10 zile cum mi l-a prescris dansul! Multumesc!

clara

acum 12 ani

buna ziua!eu iau Yaz de 2 luni in care mi-a venit ciclul la ultima pastila alba dar foarte putin cantitativ.ce poate fi?astept raspuns.multumesc!