oare mai vine ciclu??

Ciclul menstrual

Postata de pufoasa cu 12 ani in urma.

Trebuie sa iau 5 zile de orgametril, 2 pastile pe zi pentru a-mi veni cilu menstrual, dar intre timp am ajuns la spital cu o intindere musculara si mi s-a dat 8 injecti cu antibiotic, nu imi afecteaza antibioticul acum venirea ciclului?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

conform prospectului orgametril prezinta urmatoarele interactiuni medicamentoase:
''Următoarele interacţiuni au fost descrise la utilizarea de progestogeni de sinteză în monoterapie sau la utilizarea de contraceptive orale combinate, care pot fi de asemenea relevante pentru Orgametril.
Inductorii enzimatici cum sunt anticonvulsivantele (fenobarbital, fenitoină, primidona, carbamazepină), rifampicină, rifabutină, griseovulvină, aminoglutetimidă pot reduce eficacitatea progestativului. De asemenea o reducere a eficacităţii s-a observat în cazul utilizării concomitente de nelfinavir, ritonavir oxcarbazepină, bosentan. Reciproc, Orgametril poate să reducă efectul terapeutic al lamotriginei prin amplificarea metabolizării hepatice a acesteia. Datorită efectului diabetogen a Orgametril dozele de antidiabetice orale şi insulină trebuie ajustate pe perioada tratamentului concomitent şi după oprirea acestuia. Orgametril poate să crească efectul terapeutic, farmacologic sau toxicologic al ciclosporinei, teofilinei, troleandomicinei şi anumitor betablocante adrenergice.''

tudor_roberta2001

acum 12 ani

fata am 17 si mia venit nu te ingrijora
nu fi proast
fi tare