o dereglare?

Ciclul menstrual

Postata de adriana_84 cu 13 ani in urma.

buna ziua,am 25 de ani si in urma unui contact sexual protejat,metoda de contraceptie sa rupt si anume prezervativul,asta fiind metoda care o folosesc de 6 ani. am folosit pilula de a doua zi iar in luna aceea ciclul a fost cu intrerupere-adica 2 zile sangerare 2zile curat timp de o saptamana. luna sceasta nu a venit deloc,sa fie o reactie adversa de la pilula de a doua zi? pilula am luat-o in primele 8 ore de la contact dar si asa am facut doua teste de sarcina care au iesit negative. va rog foarte mult sa-mi raspundeti deoarece medicul meu ginecolog este plecat la un congres in afara ,va multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

ionica

acum 13 ani

Daca testele ti-au iesit negative, nu esti insarcinata, mai ales ca ai folosit si pilula de a doua zi. Ar fi bine ca atunci cand vine doctora sa mergi sa-ti faci un control ginecologic ca sa stai mai linistita.

IonVasile

acum 13 ani

Cu siguranta ca aceste dereglari hormonale au fost produse de pilula contraceptiva de a doua zi, care are un continut hormonal ridicat. Posibil ca menstruatia sa intarzie din cauza acelor dezechilibre hormonale produse de pilula de a doua zi. In cazul in care se depaseste cu doua saptamani perioada normala in care ar trebui sa se instaleze ciclul menstrual, cel mai bine ar fi sa mergi la medicul endocrinolog pentru investigatii.