Nu stiu ce sa mai cred

Ciclul menstrual

Postata de pufoasa cu 12 ani in urma.

Mi-a intarzia ciclul menstrual 10 zile, intre timp mi-am facut si 3 teste de sarcina si toate sunt negative, am fost la ginecolog si mi-a dat tratament cu orgametril , sa iau 2 pastile timp de 5 zile, iar daca nu imi vine ciclu dupa ce termin cu orgametrilul sa imi fac un test de sarcina din nou, iar eu ma intreb de ce mai trebuie sa fac din nou testul de sarcina?? eu ultimul contact l-am avut in 11 noiembrie si a fost si protejat, nu se vedea sarcina pana acum????mi-am facut si eco si tot nu s-a vazut nimic, din noiembrie pana in ianuarie daca era vreo sarcina se vedea am gandesc

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intarzieri ale ciclului menstrual pot sa apara la oricine in functie de foarte multi factori. o intarziere de 10 zile nu este enorma, iar daca si contactul sexual a fost protejat iar testele de sarcina au iesit negative, nu aveti de ce sa va ingrijorati din acest punct de vedere.
o intarziere a ciclului poate sa apara si dupa un stres mai important, cu revenire la normal dupa trecerea acelei perioade.
recomandarea ar fi sa urmati sfatul medicului ginecolog, si in cazul in care continua sa intarzie ciclul sa va prezentati din nou la un consult pentru o evaluarea mai amanuntita.
pentru mai multe detalii despre intarzierea ciclului (amenoree), va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096

va urez o zi buna

pufoasa

acum 12 ani

Problema este ca ma doare in partea dreapta jos si imi amorteste piciorul drept, doct. mi-a zis k nu am chist la ovarul drept, ci doar un fascicol sau nu stiu exact cum s-a exprimat de 1,7 cm.
Acum iau orgametril, sper sa imi vina ciclu dupa ce termin tratamentul.