Nu ignora intrebarea

Ciclul menstrual

Postata de wildangel1869 cu 9 ani in urma.

Din luna noiembrie pana in prezent nu mai am menstruatie. Mi s-au dat pastile pentru reglarea menstruatiei insa mi s-a spus sa le iau cand imi va veni. Ce sa fac ca sa-mi vina ma repede?Mi-e teama sa nu mi se intample ceva rau daca nu-mi vine mai repede.Sunt virgina, am 17 ani ..

Raspunsuri (2)

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Nu trebuie sa va nelinistiti, ami pot aparea la aceasta varsta perturbari hormonale care sa se manifeste prin menstruatii la cateva luni fara a suferi de vreo afectiune.De asemenea in cazul multor femei care practica sportul s-a constatat un ciclu menstrual mai redus sau care apare la un interval mai mare decat cel obisnuit.Totusi cel mai recomandat este sa faceti un consult medical pentru a inlatura orice suspiciune a vreunei afectiuni.Un remediu natural indicat pentru reglarea hormonala in astfel de situatii sunt capsulele Suport premenstrual.Se administrează cu 7-10 zile înainte de menstruaţie, cate 1 capsulă de 3 ori pe zi, la 2 ore după masă. Dacă se doreşte un efect mai puternic se administrează câte 2 capsule de 3 ori pe zi si daca este cazul, se administreaza pe perioada intregii luni.Multa sanatate!

Ecaterina

acum 9 ani

Va multumesc pentru raspuns. Iar pastilele care mi-au fost recomandate le mai iau? Am inteles bine cum se iau .. ? Mentionez ca probleme cu menstruatia au avut si mama si bunica, insa o perioada asa mare nu prea.. prima data am avut la 11 ani,iar acum am 17,aproape 18 ani. Nu practic nici un sport.