Nu am menstruatie regulata

Ciclul menstrual

Postata de laura.183008 cu 10 ani in urma.

Buna! Nu am o menstruatie regulata, si se mai intampla ca o luna sa nu-mi vina, dupa care imi vine iar. Mi-e cam frica, ce as putea avea? Remedii naturale sunt pentru reglarea ciclului menstrual?

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul endocrinolog pentru determinari hormonala; este posibil ca tulburarile menstruatiei sa fie determinate de un dezechilibru hormonal. De asemenea, este bine sa efectuati o ecograife abdominala cu vizualizarea uterului si a ovarelor ( chisturi ovariene) si sa consultati medicul ginecolog.

laura.183008

acum 10 ani

Aceste probleme pot aparea indiferent de varsta? Eu am 18 ani.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, astfel de probleme apar si la 18 ani.

laura.183008

acum 10 ani

Va multumesc, mai am o intrebare: La 15 ani am facut ultimul ecograf pentru o alta problema si mi s-a spus ca am un mic chist la ovarul drept. Acesta se putea agrava?

Lili

acum 10 ani

Buna , iti pot spune si eu o chestie in legatura cu chistul tau.eu am facut o ecografie la ginecolog in rumania acum 2 ani spunandu-mi ca am un chist mare cat o nuca ,am fost in italia acu 2 zile si i-am spus ca ultimul doctor mi-a spus ca am un chist care doctorita din italia a spus ca nu este asa ceva , eu zic sa faci o ecografie si la un dr.ginecolog mai expert nu la orice doctor care a devenit doctor de 1 an.iar intarzierile de menstruatie care vin dupa spusele medicului sunt din cauza ca sunt prea sp***a sau a pastilelor anticonceptionale..fiecare dr.ginecolog are o opinie care la sfarsit auzim ca nu era asa..fac confuzii si ei

laura.183008

acum 10 ani

intr-adevar, am probleme cu greutatea, am 40 de kg la 18 ani, dar nu mi s-a spus niciodata ca greutatea ar avea legatura cu dereglarea menstruala. Am niste probleme de asimilatie. Multumesc pentru sfat, voi consulta mai multi doctori.