Întârziere ciclu menstrual ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11720074452 cu 5 ore in urma.

Buna dimineața! Pe aplicația calendarul menstrual îmi arată că menstruatia ar fi trebuit sa vina pe 25 sept. Luna trecuta mi a venit pe 28 august, însă până acum niciun semn în afara de dureri de sâni. Menționez că am avut un contact sexual protejat cu ejaculare in exterior + verificarea prezervativului care era intact în prima zi de ovulație. Poate fi vorba de o sarcina sau este o întârziere normala? În ultima săptămână am fost răcită și am luat pastile(paracetamol, nu antibiotic). As dori un răspuns urgent, sunt panicata. Mulțumesc mult!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ore

Buna ziua,

In functie de detaliile pe care le-ati furnizat, intarzierea menstruatiei dvs. poate fi cauzata de o multitudine de factori, nu neaparat de o sarcina. Chiar daca sarcina se produce in primele zile ale ovulatiei, prezervativul ofera o protectie semnificativa impotriva sarcinii, atata timp cat a fost folosit corect si nu s-a rupt.

In plus, stresul, o raceala si medicamentele pot influenta, de asemenea, ciclul menstrual. Atat stresul emotional, cat si cel fizic, pot duce la intarzierea sau lipsa menstruatiei. Este posibil ca organismul dvs. sa reactioneze la medicamentele pe care le-ati luat recent sau la faptul ca ati fost bolnava.

Cu toate acestea, daca menstruatia continua sa intarzie, ar fi indicat sa faceti un test de sarcina pentru a elimina aceasta posibilitate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859