Neregulat

Ciclul menstrual

Postata de victoritab cu 10 ani in urma.

Buna. Am aproape 17 ani si de doi ani de cand mi-a inceput menstruatia nu este regulata. Adica la inceput a lipsit vreo 6 luni dupa iar a venit , acum sunt luni in care nu imi vine sau imi vine de doua ori intr-o luna . E de bine , de rau ? Ce ar trebuii sa fac ?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa faceti cateva investigatii: ecografie abdominala cu vizualizarea ovarelor ( posibil chisturi), anlize de laborator, determinari hormonale. Probabil va fi nevoie sa incepeti administrarea de anticonceptionale insa numai la recomandarea medicului endocrinolog.

victoritab

acum 10 ani

Nu stiu daca ar fi necesare anticonceptionalele pentru ca nu mi-am inceput inca viata sexuala.